Pozycjonowanie stron w Internecie składa się z kilku części:
1. Analizy danej strony pod względem poprawności i efektywności kodu (*)
2. Oceny menu nawigacyjnego na każdej stronie (**)
3. Oceny poprawności tekstu na poszczególnych stronach, włącznie z tytułem danej strony (***)
4. Analizy popularności strony, tzn. liczby i 'ważności' linków kierujących się do optymizowanej strony (**)
5. Analizy konkurencyjnych stron pod względem ich technik promocji oraz metod pozyskiwania rynku (*)
6. Wyboru słów i wyrażeń kluczowych dla poszczególnych podstron ze szczególnym uwzględnieniem strony głównej (***)
7. Dodaniu stron do tych przeszukiwarek, które oferuja taką opcje (*)
8. Dodaniu stron do katalogów (najlepiej tematycznych) (***)
9. Stałym dodawaniu nowych treści do istniejących już treści po to, by strona stała się interesująca nie tylko dla wyszukiwarek, ale przede wszystkim dla użytkowników (****)
Ważność poszczególnych punktów:
mało ważne - (*)
średnio ważne - (**)
ważne - (***)
kluczowe - (****)
Niestety, stosując 'normalne' metody pozycjonowania [czytaj: metody zgodne z zasadami fair play] nie zawsze można zagwarantować wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych. W miare rozkwitu Internetu, konkurencja na większość popularnych wyrażeń i słów stała się tak drastyczna, że tylko przypadek mógł zadecydować o tym, że dana strona znajduje się wysoko pod danym terminem wyszukiwania.
Jednak - z drugiej strony - warto jest zauważyć pojawiający się ostatnio trend (szczególnie w wyszukiwarce google.com będącej liderem w technologii szukania w sieci lub yahoo.com), który częściowo 'faworyzuje' te strony, które nie stosują wyrafinowanych technik pozycjonowania, po to, by zaprzestać procederu manipulowania wynikami przez 'przedsiębiorczych' webmasterów. Wiąże się to oczywiście z pieniędzmi, tzn. Google (i być może już wkrótce inne wyszukiwarki) próbuje nakłonić webmasterów do korzystania z płatnych form reklam oferowanych przez ten search engine po to, by mieć z tego zysk.
Czy zatem firmy świadczące usługi pozycjonowania, reklamy i promocji w Internecie mają niepewny byt? Odpowiedź jest raczej jednoznaczna - na pewno nie. Pozycjonowanie stanie się jeszcze bardziej pomocne dla osób i firm sprzedających produkty lub świadczących usługi, jednak firmy pozycjonujące muszą zacząć postrzegać E-marketing nie jako szybą drogę do zarobienia pieniędzy, ale jako DŁUGOTERMINOWY proces. Muszą się one również otworzyć na nowe drogi pozyskiwania klientów, m.in. poprzez budowę odpowiednich strategii płatnego marketingu, którego nie da się już praktycznie wyeliminować ze świata Internetu.
Twoja strona jest nie tylko wizytówką Twojej firmy, ale przynosi Ci również bezpośredni lub pośredni dochód w postaci sprzedaży swych produktów lub usług bądź promocji Twej marki. Najważniejszą częścia strony internetowej jest domena na której jest ona umieszczona. Powinieneś ją traktować jako coś, co może w długim okresie przynieść Ci duże zyski, albo niepowetowane straty. Dzieje się tak dlatego, że algorytmy wyszukiwarkek są w stanie łatwo wykryć stosowanie niedozwolonych technik pozycjonowania i właśnie domena podlega karze' (w j. angielskim - ban). W rezultacie, 'ukarana' domena = 'ukarana' CAŁA strona. Kary, w postaci całkowitego usunięcia wszystkich stron z indeksu wyszukiwarki, mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Dlatego w wyborze firmy świadczącej serwis pozycjonowania i reklamy w Internecie kluczowe staje się zbadanie, czy dana firma nie stosuje niedozwolonych z wytycznymi wyszukiwarek procedur, gdyż w przeciwnym razie ryzukuje się pracę wszystkich osób i nakładów związanych z dotychczasowym istnieniem strony. Innymi słowy - zniszczyć jest łatwo, a odbudować o WIELE trudniej - o ile w ogóle zaistnieje kiedykowiek szansa odbudowy.
Autor, Tomasz Krzywiecki - jest założycielem i współautorem strony Tomasz świadczącej usługi pozycjonowania i reklamy w Internecie.